SKAN 3D

SKAN 3D

Czym jest skan 3D?skanowanie_butterfly_2

Skan 3D, czy też skanowanie 3D  to jeden z najszybszych i najdokładniejszych sposobów na przeniesienie rzeczywistego obiektu w świat wirtualny. Dzięki tej technologii w stosunkowo niedługim czasie możemy stworzyć trójwymiarowy model wiernie oddający nie tylko geometrię skanowanego przedmiotu, ale także jego kolorystykę. Jak to działa?

Jest kilka różnych technologii skanowania. W GROMAR 3D stosujemy skaner optyczny. Ponieważ wykorzystuje on różnorodne wiązki światła rzucane na obiekt, jest całkowicie bezpieczny w użyciu podczas skanowania na przykład ludzi. Na marginesie, jedną z usług oferowanych w naszej firmie jest skan postaci, połączony z jej wydrukiem. Dla zainteresowanych technikaliami, poniżej podajemy kilka cech naszego sprzętu.


Skan 3D - skaner


Dane techniczne naszego skanera 3D

Zdolność do wychwytywania tekstury
Rozdzielczość 3D: 0.5 mm
Dokładność punktu 3D: 0.1 mm
Rozdzielczość tekstury: 1.3 mp
Formaty wyjściowe: OBJ, STL, PLY, WRML, ASCII, AOP

 


Zastosowanie

Skanowanie 3D zyskało popularność nie tylko w produkcji figurek postaci ludzkich, czy nawet zastosowaniach czysto marketingowych. Popularne stało się wykorzystywanie zeskanowanych obiektów w produkcji… Gier komputerowych. Dzięki tej technologii producenci są w stanie w relatywnie łatwy sposób uzyskać np. fotorealistyczne elementy otoczenia. Możliwe jest też zeskanowanie twarzy aktorów. Dzięki czemu nadajemy wirtualnym postaciom rysy „wymyślone” przez samą naturę.

Branża rozrywkowa nie jest oczywiście jedyną, w której skan 3D zyskał popularność. Co raz częściej wykorzystuje się skanery do digitalizacji obiektów muzealnych czy zabytkowych. Przeniesienie ich do wirtualnej rzeczywistości to nie tylko doskonały sposób na ich katalogowanie, czy w pewnym sensie, zachowanie dla przyszłych pokoleń. Nic oczywiście nie zastąpi osobistej wizyty w muzeum i kontaktu ze sztuką, ale jak wiadomo, z różnych względów nie zawsze jest to możliwe. Zeskanowane obiekty muzealne możemy udostępniać do obejrzenia chętnym z całego świata.

Kolejnym istotnym zastosowaniem skanowania jest digitalizacja obiektów celem ich wymiarowania. Wymiary zeskanowanego obiektu możemy zbadać w odpowiednim programie. Dzięki temu, mając skomplikowany geometrycznie kształt, powiedzmy maski samochodu. po jej zeskanowaniu możemy doprojektowywać kolejne elementy karoserii.

Nie można też nie wspomnieć o tym, że praktycznie każdy zeskanowany obiekt może zostać… wydrukowany!

Jeśli macie jakiekolwiek pytania odnośnie skanu 3D i naszych usług, zapraszamy do kontaktu.